LUKÁCS ZOLTÁN
KERTÉSZMÉRNÖK, FAVIZSGÁLÓ-FAAPOLÓ SZAKMÉRNÖK, MINŐSÍTETT FAÁPOLÓ

Faállomány gazdálkodás

A faállomány gazdálkodásnak két összetevője van a faállomány és a gazdálkodás. Tehát a faállomány gazdálkodás egy terület faállományának gondos kezelése úgy, hogy a kitűzött célt a lehető legkisebb költséggel érjük el.

A faállomány gazdálkodás a fák jótéteményeinek számbavételével kezdődik. Mivel a fák minden szolgáltatását a lombja végzi, ezért a faállomány gazdálkodásnak a fák lomját is mérnie kell. A lomb termeli az élenyt, köti meg a szenet és a por. A lomb csökkenti a zajt, párologtat. Tehát ha gazdálkodni, számolni szeretnénk, akkor ismernünk kell a faállomány lombjának méretét is.

A faállomány gazdálkodáshoz elengedhetetlen annak a területnek az ismerete, aminek a faállományával gazdálkodunk. Miután tájékozódtunk a területről, akkor nyilvántartásba kell venni a fákat, amivel gazdálkodnunk kell. És ha már számba vettük fáinkat, akkor elkezdhetjük ezeknek az adatoknak az elemzését.

A faállomány elemzését a célkitűzés követi. Nem minden faállomány kezelőnek azonos a célja. Első célkitűzés általában az, hogy a területen minél több fa legyen. Ez nagyon nemes cél, de ha fák jótéteményeit számoljuk, és a miben a fiatal fák alatta maradnak a felnőtt korú fáknak, akkor jobban járunk, ha a minél nagyobb lombtömeget tekintjük célnak. De a fák nem egyformán szórják ránk áldásaikat. Vannak fajok, melyek egységnyi lombtömege több élenyt állít elő, vannak melyek a por megkötésében járnak az élen és vannak olyanok melyek fertőtlenítő hatása a nagyobb. Tehát az igazi faállomány gazdálkodás azt célozza meg, hogy egy adott területen a rendelkezésre álló forrásokból a lehető legtöbb ökológiai szolgáltatást hozzuk ki.

A faállomány kezelők egyik legnagyobb problémája a fák és főleg az utak mellett álló fák veszélyessége. Mindenekelőtt a faállomány legyen biztonságos. Hasonlóan, mint a település építményei, melyért az építő ipar felel, vagy úgy, mint a közlekedés melyért pedig a közlekedés ipar a felelős. Természetesen az épületek, hidak statikája és a kocsik műszaki állapota kiszámíthatóbb, mint a fák statikája és állapota. Ennek ellenére a kertészet, a faápolás szakma felkészült a faállományok biztonságos üzemeltetésére.

A falállomány gazdálkodás egyik fontos kérdése, hogy a célok eléréséhez mennyi munkára és mennyi pénzre van szükség. A faállomány gazdálkodás egyik fontos feladata a környezetére egyre érzékenyebb lakosság tájékoztatására, bevonására.