LUKÁCS ZOLTÁN
KERTÉSZMÉRNÖK, FAVIZSGÁLÓ-FAAPOLÓ SZAKMÉRNÖK, MINŐSÍTETT FAÁPOLÓ

Favizsgálat

A fa természetes élőhelye az erdő. Ott az ember a vendég. A város, ahol az ember él kényelmesen, a fának idegen környezet. A városi fák általában éheznek, szomjaznak, szenvednek a tömörödött talajban és a füstös levegőben. Fiatalon megbetegednek és sokkal rövidebb ideig élnek, mint erdei társaik. És ha elhagyják magukat, águk leszakad, vagy kidőlnek nagy kárt tudnak okozni ezek a hatalmas élőlények a sűrűn beépített környezetben.

Ezért a településeken álló fáknál gyakran merül fel a kérdés, hogy milyen állapotban vannak, fenyeget-e az ágleszakadás, kitörés, vagy kidőlés veszélye? Aki a fákat jól ismeri, ért a fák nyelvén, az jól olvassa a fák testbeszédét. A fák ugyanis sok-sok jelet adnak állapotukról. A favizsgálat nem más, mint ezen rendellenességek felismerése és értékelése.

Ha a szemrevételezés kevés támpontot ad a favizsgálónak, akkor sem marad bizonytalanságban. Műszer segítségével képesek vagyunk a fa belsejébe látni és ez alapján a törzs törésveszélyének kockázatát kiszámítani és képesek vagyunk a fák gyökérzetének rögzítő képességét mérni és ez alapján a dőlésveszélyt számítani.